Η «καρδιά» της ψηφιακής διακυβέρνησης «χτυπά» στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

psif diak full

Πηγή: CretaLive
 Συντάκτης: Κατερίνα Μυλωνά

"Στις εγκαταστάσεις του Ιδρύματος στην Κνωσό φιλοξενείται κομμάτι από το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας."

Κέντρο Δεδομένωνφιλοξενείται στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Κνωσό, τα λεγόμενα λευκά κτήρια.

Την Πέμπτη 12 Μάϊου θα βρίσκεται στο Ηράκλειο ο πρόεδρος του Εθνικού Δικτύου Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας – ΕΔΥΤΕ Α.Ε. (GRNET, https://grnet.gr/company/), καθηγητής Στέφανος Κόλλιας, για να υπογραφεί η συμφωνία παραχώρησης του χώρου από το Πανεπιστήμιο στην ΕΔΥΤΕ και τη δημιουργία του κέντρου.

Το Εθνικό Δίκτυο Υποδομών Τεχνολογίας και Έρευνας, φορέας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, είναι ένας από τους μεγαλύτερους δημόσιους τεχνολογικούς φορείς της χώρας και παρέχει προηγμένες υποδομές και υπηρεσίες δικτύου, υπολογιστικού νέφους και πληροφορικής σε ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα, σε φορείς της εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων και σε φορείς του δημόσιου, ευρύτερου δημόσιου και ιδιωτικού τομέα.  Η ΕΔΥΤΕ Α.Ε, έχει ορισθεί υπεύθυνη για το νέφος του Τομέα Έρευνας και Εκπαίδευσης και έχει στρατηγική συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

«Το Πανεπιστήμιό μας φιλοξενεί ήδη μεγάλο μέρος του RE-Cloud στο κέντρο δεδομένων Κνωσού σε χώρους που έχει παραχωρήσει στην ΕΔΥΤΕ. Στο κέντρο δεδομένων φιλοξενούνται και αποθηκευτικές υπηρεσίες δεδομένων για τα απεικονιστικά των νοσοκομείων, εκσυγχρονίζοντας τον τομέα της Υγείας και βελτιώνοντας την εξυπηρέτηση των πολιτών της χώρας», αναφέρει ο αντιπρύτανης του Ιδρύματος, καθηγητής Μιχάλης Παυλίδης.

Διαβάστε περισσότερα..